A rex Európa-szerte elterjedt játék, de nincs olyan komoly nemzetközi szervezet, amely „standardizálná”, ezért sok eltérő típussal találkozhatunk.
A különbségek nemcsak a játékszabályokban, hanem magában a játékhoz használt kellékekben is megmutatkoznak. Az asztalok mérete, a lyukak száma és elhelyezkedése, a bábuk formája és száma tekintetében is tapasztalhatunk különbségeket.
Magyarországon az 1 gombával játszott játék variáció terjedt el leginkább. (Azonban érdemes megismerni az angol változatot is, mert - főleg nyugat-európában - meglehetősen gyakori és elvétve hazánkban is találkozhatunk vele.)
A magyarországi rex változat szabályai

A rex egyik gyakori változata Magyarországon.
A nálunk leggyakoribb típushoz általában egy megközelítőleg 70x160 cm-es játékfelületű asztalt használnak, melyen 8 lyuk található.
A játék kellékei: egy piros és 5 fehér golyó, melyeknek az asztal meghatározott pontján felállított „gombát” kell elkerülniük a lökések során.
A játék kezdése
A kezdést megegyezés alapján, vagy érmefeldobással szokták eldönteni.
A játék kezdetekor a gombát a fenti ábrán látható módon az első, középen lévő lyuk elé kell helyezni. A helye általában jelölve van a posztón.
A piros golyót a félkörben kell elhelyezni, mely az elkülönülő, általában fekete (de lehet más színű is) műbőrrel, vagy bőrrel borított területből nyúlik be a játéktérbe.
Általában itt is jelölni szokták a kezdőpontot.
Egyelőre a fehér golyók közül csak egyet helyezzünk az asztalra. Ha van kijelölt pont számára, akkor tegyük oda, ha nincs, akkor tegyük a piros golyó és a gomba közé, azokkal egy vonalba a félkör csúcsához közel.
A játék menete
A játék kezdésekor és a játék során egyaránt csak a kezdőpontot használhatjuk a „lökőgolyó” elhelyezésére. Lökést csak innen indíthatunk.
A szabályos lökés feltételei:
- a meglökött golyónak koccannia kell valamelyik golyóval
- a gombát egyik golyó sem boríthatja fel
- az asztalról nem ugorhat ki golyó
- a bőrrel borított területre nem gurulhat ki golyó.
Ha lyukba esik valamelyik golyó, akkor vegyünk használatba egy másikat és lökjünk vele ismét a kezdőpontról.
Ha nem sikerül lyukba belöknünk egyetlen golyót sem, akkor a másik fél folytatja a játékot a kialakult állásból, golyót helyezve a kezdőpontra és onnan végezve a lökést.
Sikeres lökés esetén mindig a miénk marad a folytatás joga.
Ha már minden golyó az asztalon van, akkor a kezdőponthoz legközelebbi golyót helyezzük vissza a lökő pozícióba.
Amennyiben a piros golyó lyukba kerül, akkor csak azzal végezhetjük a következő lökést.
Ha egyszerre minden golyó lyukba esik és egy sem marad az asztalon, akkor a kezdő pozíciót kell a folytatáshoz felállítani.
A játék célja
A rex pontszerző játék, ahol pontot a golyók lyukba lökésével szerezhetünk. Minden lyuknak saját pontértéke van.
Az egymást követő sikeres lökéseinket sorozatnak hívjuk.
A sorozat addig tart míg a lökés joga a miénk.
A sorozatban összegyűjtött pontjainak elveszítjük, ha nem sikerül eltalálnunk egyetlen golyót sem, vagy valamelyik golyó a bőrborítású területre gurul, vagy golyó hagyja el a játékteret.
Azonban ha a gombát felborítjuk, akkor nemcsak a sorozat, hanem a teljes játszma alatt gyűjtött pontszámunk lenullázódik.
Ilyenkor a hibát elkövető játékos bosszankodni szokott, de nem kötelező.
Ha a gombát csupán arrébb tolja egy golyó, de az nem borul fel, akkor tegyük vissza a helyére. Ez az eset nem számít hibának.
Ha a felborult gombát nem tudjuk visszahelyezni, mert egy golyó áll a helyén, akkor a golyót vegyük le az asztalról.
A játékot az nyeri, aki elsőként eléri az előre megbeszélt pontszámot.
Az angol változat szabályai

A rex angol változata,
a „bar billiard”
A rex angol változata nagyban hasonlít a nálunk honos játékhoz, de van néhány alapvető különbség:
- a piros golyó mellet 7 fehér szerepel a játékban
- az asztalon 9 lyuk található
- általában 3-4 „bábut” használnak
A legelső lyuk előtt egy fekete bábu áll, mely felborítása esetén az összes pontunk lenullázódik. Két fehér bábu az oldalsó lyukak előtt, vagy a könnyített változatban azok mögött helyezkedik el. Az oldalsó bábuk felborításuk esetén csak az aktuális sorozat pontszámát nullázzák le. A leghátsó bábu (ha van) általában egyenértékű a két oldalsóval, de más szabályok szerint ez is lenullázza a teljes pontszámot borulása esetén, ez a bábu lehet piros színű is.
A kezdőlökéshez egy fehér golyót kell elhelyezni a félkörben, ahonnan a további lökéseket is indítani foglyuk. A fekete bábu és a lökőgolyó közé kell helyezni a piros golyót, mely lyukba kerülése esetén szintén dupla pontot ér.

A rex angol változatában használt
bábu gyakran ilyen formájú
A további szabályok megegyeznek a már ismertetett szabályokkal, kivéve a játék befejezését.
A rex angol változatát időre játsszák. Az asztalokba általában időzítőt építenek, mely általában 15-20 perc elteltével lezárja az asztalban lévő golyópályákat, így a lyukba került golyók már nem használhatók fel további lökéshez.
Az utolsó fennmaradt golyót a 200-as, vagy 100-as lyukba kell belökni.
Ilyenkor általában a fehér bábukat az 50-es lyukakba helyezik, hogy a golyó ne eshessen bele.
A hátsó lyukakra is ügyelnek, hogy a golyó az asztalon maradjon.
A játékosok felváltva löknek, míg a golyó a két középső lyuk valamelyikébe bele nem esik.
Természetesen a fekete bábu továbbra is helyén van és felborítása esetén a vétkes játékos összes pontja lenullázódik. Így a játék az utolsó pillanatokig tartogat izgalmakat.
Jó játékot kívánunk!
(A szöveg a Biliárdcentrum.hu tulajdonosának előzetes engedélye nélkül nem publikálható!)
Kapcsolódó oldalak: